Hvorfor skal allergivennlige kaker være kjedelige? Hva med en fyllt festkake med smak av kako og kaffe. Dette er forøvrig den enkleste kaken jeg vet om, kjempeenkel og rask å bake.
Sjokoladekake
160 gr hvetemel
2 ts bakepulver
130 g sukker
2 ss kakao
1,5 dl rismelk/soyamelk
70 g smeltet margarin
Smør og margarin inneholder melk, mens noen typer margarin er uten både soya og melk, f.eks. blå Soft eller blå Melange.
Smelt margarin. Bland alt det tørre, sikt gjerne ingridiensene. Vend inn avkjølt margarin og melk. Stekes i en 22 form midt i ovnen på 200 grader i ca 25 minutter.
Dersom du dobler oppskriften må veskemengden økes litt mer.
Avkjøles på rist med et kjøkkenhåndkle over.
Espressosmørkrem (fyll)
4 dl melis
230 gr romtemperert margarin
2 ts vaniljesukker
2 ss espressokaffe (finmalt)
1 ss kokende vann
Bland kaffe og kokende vann. Bland siktet melis og vaniljesukker med den myke margarinen vekselsvis. Når massen er jevn og fin har du i kaffeblandingen, når alt er rørt godt sammen er massen klar. Kan også brukes som glasur.
Sjokoladekrem
75 gr maragrin
2 ss kaffe
3-4 ts kakao
1 ts vanilesukker
250 gr melis
Bland alt sammen til en jevn masse; bruk gjerne en håndmikser. Det man må være obs på når man bruker margarin uten melk er at smeltetemperaturen er svært mye lavere enn de varianete med melk og smør, derfor blir det fort litt for flytende. Et alternativ er å sette den ferdige glasuren i kjøleskapet noen minutter før man bruker den.
Fyll kaken med espressosmørkrem og dekorer på den måten du ønsker med sjokoladesmørekremen! Oppbevar kaken kjølig, men helst ikke i kjøleskap.